Czemu stres negatywnie wpływa na pracowników.

Opuszczanie pracy z powodu chorób jest poważnym problemem zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak również naszego ZUSU. Przebywając na zwolnieniu pracownik nie wykonuje swoich zawodowych obowiązków, lecz również mu się należy za czas choroby odpowiednie świadczenie. Do wyznaczonej ilości dni na zwolnieniu będzie je płacił firma, a następnie obowiązek ten powinien przejść do ZUSU.

W zapobieganiu pracowniczym chorobom duże znaczenie ma prewencja, dlatego też w działania tego typu często się też angażuje Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z ważniejszych obszarów, w jakich działania tego typu zostały podjęte, jest przeciwdziałanie i zapobieganie negatywnym skutkom stresu zawodowego pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowane zostały specjalistyczne szkolenia i warsztaty poświęcone tej tematyce.

Właściciele firm przy tym projekcie skorzystać będą mogli poza tym z licznych narzędzi, jakie pozwolą skontrolować zakres ryzyka w firmach, które prowadzą. Dzięki temu można będzie zacząć należyte działania naprawcze, a oprócz tego zacząć wdrażać środki profilaktyczne chroniące przed występowaniem zawodowego stresu.

Jak widać po statystykach, czynnik ten to jeden z bardzo często występujących powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że blisko sześćdziesiąt procent wszystkich zwolnień będzie efektem postępujących problemów z nieradzeniem sobie z dużą ilością presji w miejscu pracy. Tylko problemy z układem mięśniowo-szkieletowym częściej bywają zgłaszane wśród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Zbyt długo trwający stres może się bardzo negatywnie odbić na najrówniejszych obszarach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale również i osobistej. Często powoduje rosnące problemy z fizycznym i psychicznym zdrowiem, a zostawiony bez leczenia stać się może przyczyną poważnych chorób. Narażenie przez dłuższy czas na warunki stresowe zakończyć się nawet może ciężką nerwicą czy depresją.

Pracownicy niejednokrotnie nie mają zupełnie świadomości, ile negatywnych skutków może dla nich nieść życie w nieustannym stresie. Efekty tego typu sytuacji odbywają się również na funkcjonowaniu firmy, bowiem zmniejsza się motywacja i produktywność, a rośnie liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *