Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>Przez ostatnie lata właściciele firm mają coraz większe problemy z wyszukaniem pewnych ludzi do pracy, aktualnie taki problem ma około 45 procent firm. Jak się okazuje, taka tendencja występuje w wielu państwach, zaś Polska znajduje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Wynika to z kilku powodów i z pewnością z takiej sytuacji są mocno zadowoleni pracownicy.
Opisywane problemy ze znalezieniem ludzi do pracy mają obecnie firmy działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno kierowców i pracowników fizycznych z doświadczeniem, ale też inżynierów i specjalistów. Aktualnie można już tak naprawdę powiedzieć o kryzysie na całym świecie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew opiniom i twierdzeniom, stawiającym wśród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie porządnej osoby do działu IT nadal nie jest łatwe, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest niezwykle duża i obejmuje sporo zawodów. W pierwszej kolejności szukani są mechanicy, elektrycy i monterzy, sporym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz operatorzy wózków widłowych. We wszystkich tych branżach bardzo ciężko jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno szukaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim autobusów i ciężarówek, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne miejsca przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – różnorakie restauracje i hotele również łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej zobaczyć można w sporej ilości branż rosnącą rywalizację o dobrego pracownika. Firmy jakie chcą zatrudnić nowych proponują naprawdę atrakcyjne warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *