Dlaczego stres negatywnie wpływa na pracowników.

Abstynencja pracowników przez różne choroby jest dużym problem zarówno dla firm i przedsiębiorstw, jak i instytucji społecznych. Przebywając na zwolnieniu pracownik nie będzie wykonywać swoich zawodowych obowiązków, ale również mu się należy za ten czas odpowiednie świadczenie. Do pewnej liczby dni na zwolnieniu będzie je płacił właściciel firmy, a później ten obowiązek powinien przejść do ZUSU.

W chronieniu przed chorobami pracowniczymi ogromne znaczenie ma prewencja, z tego też powodu w takie działania często się też angażuje Państwowa Inspekcja Pracy. Jednym z obszarów, w których działania tego typu zostały podjęte, jest zapobieganie i przeciwdziałanie skutkom zawodowego stresu pośród {pracowników oraz pracodawców|pracodawców oraz pracowników|pracodawców i pracowników|pracowników i pracodawców. W tym celu przygotowano specjalistyczne szkolenia i warsztaty związane z takimi zagadnieniami.

Właściciele firm w zakresie tego projektu skorzystać będą mogli poza tym z szeregu narzędzi, jakie pozwolą zbadać skalę ryzyka w prowadzonych przez nich firmach. Dzięki temu będzie można zainicjować właściwe działania naprawcze, a dodatkowo wdrożyć profilaktycznie środki zapobiegające pojawieniu się stresu zawodowego.

Jak można zobaczyć po statystykach, czynnik ten to jeden z bardzo często występujących powodów nieobecności pracowników. Szacuje się, że blisko 60 procent lekarskich zwolnień jest skutkiem problemów z nieradzeniem sobie ze zbyt dużą presją w pracy. Jedynie zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego są częściej zgłaszane pośród problemów z wykonywaniem pracy zawodowej.

Długotrwały stres odbija się bardzo negatywnie na rozmaitych obszarach naszego życia, nie tylko w sferze zawodowej, ale też osobistej. Może spowodować rosnące problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, a pozostawiony bez leczenia stać się może powodem bardziej poważnych chorób. Długotrwałe narażenie na duży stres może się nawet zakończyć ciężką depresją albo nerwicą.

Pracownicy niejednokrotnie nie mają nawet świadomości, ile niepożądanych skutków niesie dla nich stresujące życie. Efekty tego typu sytuacji odbijają się także na codziennym działaniu firmy, ponieważ zmniejsza się motywacja i produktywność, a zwiększa liczba zwolnień chorobowych oraz wypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *