Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na naszym rynku pracy.

<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa zaczynają mieć naprawdę duże problemy z zatrudnieniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent wszystkich firm. Jak można dostrzec, sytuacja o takim charakterze będzie miała miejsce dużej ilości gospodarek, a Polska jest znacznie powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Będzie to skutkiem paru powodów i na pewno z takiej sytuacji są mocno zadowoleni pracownicy.
Prezentowane problemy z kompletowanie załogi mają firmy funkcjonujące w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, ale też inżynierów i specjalistów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o światowym kryzysie, ponieważ skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew różnym opiniom, stawiającym pośród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie zatrudnienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu rodzi spore problemy, to jednak wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najtrudniej już od kilku lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak niezwykle duża i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności są poszukiwani mechanicy, elektrycy i monterzy, dużą popularnością cieszą się także stolarze, hydraulicy i osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. We wszystkich tych branżach coraz trudniej jest z wyszukaniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Następną naprawdę mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie operatorzy maszyn oraz inżynierowie. Dalsze miejsca przypadły w udziale branży usługowej i gastronomicznej – rozmaite hotele oraz restauracje również nie będą miały prosto jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Uwzględniając obecną sytuację bardzo często zobaczyć można w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą pozyskać nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także muszą podjąć odpowiednie działania, jakimi w pierwszej kolejności są podwyżki wynagrodzeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *