O czym należy pamiętać podczas szukania swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, jak rozwinie się czyjaś zawodowa kariera w dużym stopiu zależeć będzie od tego, do jakiej firmy trafi po skończeniu nauki. Z tego też powodu przed podjęciem zatrudnienia należy się dobrze zastanowić, czy na pewno właśnie tam będzie wymarzone miejsce. Rzecz jasna nie za każdym razem będzie możliwość wyboru, lecz czasami warto nieco poszukać odrobinę dłużej niż później marudzić na niewłaściwą decyzję.

Przede wszystkim powinno zapoznać się z wybraną firmą, ocenić jej rynkową pozycję i to, co do tej pory udało się jej osiągnąć. Warto zorientować się też, jak jest oceniana jako pracodawca i jakie panują w niej warunki pracy. Tu bardzo dobrym źródłem informacji tego typu będą w pierwszej kolejności przeszli i aktualni pracownicy, jacy mogą mnóstwo interesującego powiedzieć o miejscu, w jakim są zatrudnieni.

Oczywiście najważniejszym kryterium przy wyborze swojej pierwszej firmy jest wynagrodzenie, i chyba długo nic się w tej kwestii nie zmieni. Wiadomo, że rozpoczynając zarobkową pracę na samym początku pułap zarobków może być dość niski, lecz najlepiej związać się z firmą, jaka będzie dawać ciekawe możliwości.

Jednak w przeciągu ostatniego czasu coraz więcej osób przy podjęciu ostatecznej decyzji uwzględnia także pozapłacowe czynniki. I niejednokrotnie to takie dodatki właśnie stanowią ważny argument w kuszeniu odpowiednich kandydatów. Dlatego też podczas negocjacji warto zorientować się, co dana firma może zaproponować, a w pierwszej kolejności zastanowić się porządnie, które będą dla nas istotne.

O ile zaczynając pierwsze parę lat to intensywna nauka, to potem wielu pracowników może stanąć w miejscu z rozwojem zawodowym. Tak więc warto podczas składania swojego CV dowiedzieć się, jakie i w tym obszarze mogą być możliwości, czy wybrany pracodawca zapewnia kursy i szkolenia dostosowane do oczekiwań i potrzeb konkretnego pracownika.

Na koniec warto też wspomnieć o klimacie i atmosferze jakie panują w miejscu pracy. Przecież można w niej spędzić dużą część życia, więc byłoby bardzo dobrze, żeby czas ten nie stał się niewdzięcznym i przykrym obowiązkiem. Tak więc i o tę rzecz można się dowiedzieć, jeśli szukać się będzie swojej pierwszej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *